FitDent

STOMATOLOGIA

Jak przygotować dziecko do wizyty w gabinecie stomatologicznym?

Jak przygotować dziecko do wizyty w gabinecie stomatologicznym?

0-2 lat:

Dziecko powinno regularnie od 6ego miesiąca życia pojawiać się na wizytach kontrolnych wraz z opiekunem, dzięki temu będzie miało wyrobiony nawyk dbania o zęby, przyzwyczai się do otoczenia gabinetu i związanych z nim urządzeń, zapachów, dźwięków.

Zobaczy opiekuna w trakcie badania. Opiekun zostanie poinformowany o sposobach dbania o higienę bezzębnej jamy ustnej niemowlaka oraz przygotowany na pojawienie się pierwszych zębów, ząbkowanie.

 

2-6 lat:

Jeśli jest to pierwsza wizyta w życiu dziecka, opiekun powinien przygotować malucha. Opowiedzieć mu co zobaczy w gabinecie, co lekarz będzie robił. Można w domu „zbadać” jamę ustną dziecka z użyciem latarki i łyżeczki, „poćwiczyć” przed wizytą.

 

Nie stosujemy w rozmowie z dzieckiem zwrotów: NIE BÓJ SIĘ , NIE BĘDZIE BOLAŁO!

To tak jakby Wam ktoś powiedział: Nie myśl o cytrynie! – O czym myślisz?

 

Na wizytę przychodzi opiekun z dzieckiem. Dobrze gdy opiekun usiądzie na fotel jako pierwszy i pozwoli wykonać lekarzowi przegląd. Dziecko w tym czasie przygląda się zabiegowi.

Następnie opiekun zostawia dziecko w gabinecie samo i czeka na korytarzu. Dziecko z „obcym” jest grzeczniejsze, spokojniejsze. Lekarz będzie miał czas aby pokazać wszystkie urządzenia, oswoić dziecko z nową sytuacją.

 

Opiekun nie powinien się zniechęcać jeśli na wizycie nie uda się przeprowadzić badania lub wyleczyć zęba. Czasem każdy z nas ma gorszy dzień, dziecko też może taki mieć. Nie należy robić nic na siłę. Dobrze jest odczekać kilka dni, porozmawiać z dzieckiem. Należy je zmotywować obiecanym , drobnym prezentem, który otrzyma po udanej wizycie. Nie należy wręczać prezentu jeśli ponownie nie uda się przeprowadzić badania.

 

Regularne wizyty kontrolne sprawią ,że nawet jeśli wymagane będzie leczenia, będzie ono krótkie i bezbolesne, a dziecko będzie miało dobrze wspomnienia z gabinetu.